Tuesday, February 9

South Dakota Girls Prep Basketball

Avon 60, Viborg-Hurley 50

Belle Fourche 53, Newell 10

Brandon Valley 60, Yankton 51

Brookings 46, Mitchell 26

Burke/South Central 47, Bon Homme 35

Canistota 52, Corsica/Stickney 44

Castlewood 57, Colman-Egan 34

Centerville 74, Dell Rapids St. Mary 45

Clinton-Graceville-Beardsley, Minn. 48, Rosholt 40

DeSmet 62, Flandreau 59, 2OT

Douglas 48, Hill City 19

Dupree 61, Harding County 42

Eureka/Bowdle 42, Potter County 39

Faulkton 40, Great Plains Lutheran 39

Garretson 48, Elkton-Lake Benton 47

Gayville-Volin 49, Freeman Academy 46

Hamlin 56, Deubrook 26

Hanson 53, Freeman 38

Howard 61, Baltic 51

Jones County 47, Philip 43

Lead-Deadwood 45, Hot Springs 17

Lennox 59, Canton 40

Leola/Frederick 56, Edmunds Central 12

Lyman 43, Kimball/White Lake 28

Menno 52, Marion 29

Miller 68, Stanley County 38

Mitchell Christian 36, James Valley Christian 31

Mt. Vernon/Plankinton 51, Dell Rapids 49

North Central, Neb. 54, Colome 44

Parkston 55, Scotland 33

Platte-Geddes 45, Chamberlain 36

Rapid City Christian 59, Bennett County 22

Rapid City Stevens 43, Sturgis Brown 37

Sanborn Central/Woonsocket 74, Iroquois 26

Sioux Falls O'Gorman 65, Sioux Falls Roosevelt 39

Sioux Falls Washington 66, Sioux Falls Lincoln 62, OT

Sioux Valley 66, Deuel 44

Sully Buttes 70, Herreid/Selby Area 38

Tea Area 62, Flandreau Indian 37

Tri-Valley 62, Sioux Falls Christian 21

Upton, Wyo. 30, Oelrichs 22

Vermillion 51, Dakota Valley 44

Wagner 68, Tripp-Delmont/Armour 48

Wall 53, Custer 43

Warner 43, Redfield/Doland 40, 2OT

Watertown 65, Pierre 51

Waverly-South Shore 62, Langford 28

Webster 51, Northwestern 48

West Central 62, Beresford 24

White River 61, Gregory 32

Wynot, Neb. 59, Irene-Wakonda 47


South Dakota Boys Prep Basketball

Arlington 55, Florence/Henry 43

Baltic 69, Howard 23

Belle Fourche 62, Newell 42

Bison 49, Lemmon/McIntosh 32

Brandon Valley 45, Yankton 42

Britton-Hecla 66, Groton Area 57, OT

Brookings 62, Mitchell 42

Burke/South Central 50, Bon Homme 47

Centerville 53, Dell Rapids St. Mary 37

Clark/Willow Lake 64, Tiospa Zina Tribal 43

Colome 67, North Central, Neb. 54

Crow Creek 51, Chamberlain 50

Dell Rapids 67, Mt. Vernon/Plankinton 47

Douglas 59, Oelrichs 57

Flandreau 69, Colman-Egan 47

Gayville-Volin 56, Freeman Academy 45

Hamlin 44, Deubrook 42

Herreid/Selby Area 68, Sully Buttes 34

Highmore-Harrold 60, Hitchcock-Tulare 47

Irene-Wakonda 79, Wynot, Neb. 67

Lennox 43, Tri-Valley 37

Leola/Frederick 55, Edmunds Central 49

Little Wound 93, Rapid City Christian 52

Lyman 50, Kimball/White Lake 47

Madison 69, Pipestone, Minn. 59

Mitchell Christian 61, James Valley Christian 60

New Underwood 50, Kadoka Area 36

Parkston 53, Scotland 52

Pine Ridge 73, Bennett County 55

Sanborn Central 76, Iroquois 21

Sioux Falls O'Gorman 45, Sioux Falls Roosevelt 39

Sioux Falls Washington 76, Sioux City, East, Iowa 69

Sioux Valley 68, Deuel 28

Sisseton 61, Wheaton/Herman-Norcross, Minn. 43

St. Thomas More 70, Red Cloud 67

Tea Area 71, Flandreau Indian 58

Todd County 41, Platte-Geddes 39

Vermillion 69, Dakota Valley 66, 2OT

Wagner 65, Tripp-Delmont/Armour 34

Warner 62, Redfield/Doland 37

Waubay/Summit 45, Great Plains Lutheran 43

Webster 68, Northwestern 44

West Central 78, Beresford 57

Winner 82, St. Francis Indian 55

Wolsey-Wessington 66, Wessington Springs 28

Nebraska Girls Prep Basketball

Hartington Cedar Catholic 68, Homer 24

Hartington-Newcastle 55, Wausa 28

Wynot 59, Irene-Wakonda, S.D. 47

 

Nebraska Boys Prep Basketball

Hartington Cedar Catholic 62, Homer 23

Hartington-Newcastle 51, Wausa 27

Lutheran High Northeast 70, Creighton 62

ON AIR - LISTEN LIVE

PHOTO GALLERIES

  • All Time Views

    more

    • Best Rivalries

    • NBA Preview

    • MLB 2011

  • Recently Updated

    more

    • Hardest Hits

    • NBA Preview

    • Best Rivalries

CALENDAR

An Ad has not been trafficed here..